تاریخچه وب‌سایت

تیم برنرز لی

تیم برنرز لی(Tim Berners-Lee)، دانشمند بریتانیایی، در سال ۱۹۸۹، در حالی که در موسسه CERN کار می کرد، WWW را اختراع کرد. موسسه سرن (CEREN) بزرگ‌ترین آزمایشگاه فیزیک ذره‌ای جهان است که در سال ۱۹۵۴ در بخش شمال‌شرقی شهر ژنو در کشور سوییس در مجاورت مرزفرانسه ایجاد شد، در واقع متشکل از ۸۰۰۰ دانشمند از بیش از ۱۰۰ کشور است.

وب در ابتدا برای به اشتراک گذاری اطلاعات  بین دانشمندان در دانشگاه ها و موسسات در سراسر جهان طراحی و ساخته شد. ایده اصلی وب سایت این بود که فناوری های در حال رشد کامپیوترها، شبکه های داده و ابرمتن را به یک سیستم اطلاعاتی قدرتمند و آسان برای استفاده متصل کند.

تیم برنرز لی اولین پیشنهاد برای وب جهانی در مارس ۱۹۸۹ و پیشنهاد دوم خود را در ماه مه ۱۹۹۰ نوشت. همراه با مهندس سیستم های بلژیکی، رابرت کیلیای ( Robert Cailliau)، و درنهایت درآگوست ۱۹۹۱ نام او به عنوان اولین طراح وب به ثبت رسید .در واقع او توانست اسنادی که بصورت صفحات وب بود بر روی شبکه اینترنت قرار دهد .(مفهوم WWW)

او همچنین در سال ۱۹۹۳ اولین موتور جستجوی پیشرفته را معرفی کرد.اگر چه موتورهای جستجوی اولیه ابتدایی بودند، و عمدتا کتابچه ای، و در ابتدا تنها عناوین و سرصفحه ها را نشان می دادند .

در مجلات تایم ،نام او در فهرست ۱۰۰ فرد مهم قرن بیستم آورده شده است. وی توانسته موفق به دریافت ۵ جایزه مختلف در طی سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۶ این زمینه شود .