سایت‌های داینامیک و استانیک

سایت داینامیک یا استاتیک

به طور کلی نیز ما دو نوع سایت داریم : سایت داینامیک (Dynamic Site) یا پویا و استاتیک (Static site) یا ایستا.

وب سایت های استاتیک حاوی تعداد ثابت صفحات و قالب وب سایت ثابت است که اطلاعات را به مشتری ارائه می دهد. این نوع از وب سایت ها از HTML و CSS کد گذاری شده در یک ویرایشگر متنی ایجاد می‌شوند . مثال یک سایت سازمانی، سایت موسسه و غیره

آنها می توانند طراحی دقیق چند رسانه ای و حتی فیلم ها را ارائه دهند. با این وجود، اصولا سایتهای ایستا یا استاتیک، سایتهایی هستند که ضرورتی برای تغییر مداوم اطلاعات آنها احساس نمی شودو معمولا این وب سایت‌ها تنها جهت معرفی محصولات یا خدمات به کاربرد هستند . هزینه طراحی ابن نوع سایت کمتر از نوع دیگر است ولی در صورتی که بخواهید تغییری در وب سایت ایجاد کنید حتماً باید از طراح سایت بخواهید این کار را انجام دهد چون وب سایت پنل مدیریتی ندارد. و قاعدتا برای به روز رسانی از شما هزینه ای دریافت می شود.

وب سایت های پویا یا داینامیک می توانند محتوای صفحه وب را در حالی که صفحه در مرورگر سرویس گیرنده اجرا می شود به صورت پویا تغییر داد. این نوع وب سایت ها از برنامه نویسی سمت سرور مانند PHP،   Asp.NET و JSP و غیره استفاده می کنند. و برای ذخیره داده‌ها از پایگاه داده مانند SQL و غیره استفاده می کنند. به عنوان مثال سایت های تجارت الکترونیک، فرم‌های آنلاین، سایت‌های فروشگاهی ، سایت های شبکه های اجتماعی و غیره

هزینه های طراحی سایت و نگهداری اینگونه وب سایت ها بیشتر از سایت های استاتیک بوده ولی هزینه های بعدی را در پی نخواهد داشت.

علاوه بر این تقسیم‌بندی دیگری نیز می توان انچام داد که در حد وسط سایتهای داینامیک و سایتهای استاتیک است، که می توان به آن سایتهای نیمه داینامیک گفت.در سایتهای نیمه داینامیک، ضرورتی جهت تغییر محتوا و اطلاعات سایت دیده نمی شود، اما ارائه خدماتی نظیر ارتباط با مشتری از طریق فرم های خاص و یا ارائه خدمات و کالاهای ثابت از طریق وب سایت را می توان با برنامه نویسی بخشی از سایت فراهم نمود.